Terapia dla dzieci w spektrum autyzmu
z wykorzystaniem neurotechnologii
Terapia dla dzieci w spektrum autyzmu
Twoje dziecko zachowuje się inaczej – unika kontaktów z innymi, często reaguje (Twoim i innych osób neurotypowych osób) nieadekwatnie do sytuacji, ma problem w nawiązywaniu relacji, z trudnością adaptuje się do zmian. Jest nadwrażliwe lub niedowrażliwe na bodźce zmysłowe. Ma wiele innych objawów, charakterystycznych dla osób w spektrum autyzmu. Być może, gdy usłyszałaś diagnozę – autyzm, przeraziłaś się, byłaś bezradna. Teraz już wiesz, że bycie rodzicem nieneurotypowego dziecka nie jest łatwe, jednak niesie ze sobą wyzwania. Jednocześnie nie zamieniłabyś go – jej na nikogo innego. Kochasz go i chcesz mu pomóc. Już wiesz, że z autyzmu nie można wyleczyć – to nie choroba, a neuroróżnorodność. Jednak możemy pomóc w jak najlepszych funkcjonowaniu młodego człowieka – z poszanowaniem jego odmienności. Nie robimy nic na siłę, nie zmuszamy – pracujemy tak, by zainteresować malucha – młodzieńca i pomóc, w tym co trudne, by stało się łatwiejsze.
Jest to wyjątkowy program dobrany indywidualnie pod potrzeb dziecka. Łączymy tradycyjną terapię z metodami opartymi na neurotechnologii. Mamy także pakiet pomysłów i narzędzi bardziej tradycyjnych. Ponadto, w zależności od potrzeb, pracujemy nad opanowaniem i usprawnieniem ważnych umiejętności szkolnych, jak i indywidualną pracą nad trudnościami związanymi ze szkołą czy przedszkolem.
Podczas zajęć, w zależności od problemów, z jakim zgłasza się dziecko wykorzystujemy:
- EEG i HEG Biofeedback
- EEG Biofeedback
- Trening słuchowy i trening lateralizacji Metodą Warnkego
Zastanawiasz się, co znaczą te nazwy?
- EEG i HEG biofeedback
to nowoczesne metody, które mogą pomóc ci poprawić zdrowie mózgu i jakość życia, ucząc cię świadomego kontrolowania swojej aktywności mózgowej. - EEG biofeedback
to technika, w której uczysz się kontrolować swoją aktywność mózgową poprzez monitorowanie fal mózgowych. - HEG biofeedback
to technika, w której uczysz się kontrolować natlenienie krwi w mózgu, co jest bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu - Metoda Warnkego
to innowacyjny system terapeutyczny, który pomaga dzieciom z trudnościami w uczeniu się, szczególnie w zakresie czytania, pisania i koncentracji. Opracowana przez Freda Warnkego, metoda ta koncentruje się na rozwijaniu podstawowych funkcji poznawczych i motorycznych, które są kluczowe dla efektywnego uczenia się. Skupia się na rozwoju umiejętności rozróżniania dźwięków, wzmacnianiu zdolności do rozpoznawania i różnicowania liter oraz usprawnieniu koordynacji ruchowej, która jest niezbędna, np. do pisania.
Diagnoza lub podejrzenie spektrum autyzmu i związane z tym problemy, między innymi takie jak:
- trudności w adaptacji przedszkolnej/szkolnej
- trudności w szkole
- trudności w nauce czytania i pisania
- zaburzenia koncentracji uwagi
- zaburzenia przetwarzania słuchowego (APD)
- trudności w lateralizacji
- piszą niestarannie, popełniają błędy przy przepisywaniu, mylą litery, opuszczają, dodają, przestawiają
- mają problemy z zapamiętywaniem (także zapamiętywaniem sekwencyjnym): tabliczką mnożenia, nauką wierszy, ciągów słownych itp.
- cechuje je bardzo wolne tempo pracy
- mających problemy z mową
Od 5 do 20 roku życia
Spotkania odbywają się raz w tygodniu i trwają 50 minut
Terapia przy wykorzystaniu neurotechnologii wymaga konsekwencji. Zazwyczaj potrzeba minimum 30-40 sesji, czasami więcej, w zależności od indywidualnych potrzeb,
Liczba sesji potrzebnych do osiągnięcia zauważalnych rezultatów może się różnić w zależności od kilku czynników, takich jak rodzaj problemu, intensywność objawów, indywidualne różnice w reakcji na terapię oraz zaangażowanie pacjenta.
Spotkania rozpoczynamy od dokładnego wywiadu. Dzięki temu dopasowujemy metody do indywidualnych potrzeb Twojego dziecka. Na pierwszy wywiad zapraszamy rodziców wraz z dzieckiem. Przez cały czas trwania sesji jesteśmy w kontakcie z rodzicem (zazwyczaj zapraszamy na ostatnie 10 minut sesji, by opowiedzieć o wykonanej pracy, odpowiedzieć na pytania oraz przekazać zadania do ćwiczeń między sesjami. Kolejne sesje zależą od problemów, umiejętności i zasobów dziecka.
Przez cały czas trwania terapii rodzic zobowiązany jest być w kontakcie z terapeutą prowadzącym.
Nasi specjaliści mają dużą wiedzę, są zaangażowani w pracę. Jednak bez dobrej współpracy trudno jest pomóc – „samo się nie zrobi”.
Czekając na dziecko możesz zadbać o swój wygląd i zdrowie korzystając z promocyjnej oferty na tlenoterapię specjalnie dla opiekunów i osób towarzyszących naszych pacjentów.
Specjaliści w tej dziedzinie
Agnieszka Weigt
pedagog