Psychoterapia par
Psychoterapia par Ostrów Wielkopolski
Emocjonalne więzi są nam potrzebne do przetrwania. Dobre stosunki są jedyną i najlepszą receptą na dobre zdrowie i najpotężniejszym środkiem przeciwko starzeniu się. Bliski związek jest najsilniejszym czynnikiem prognostycznym szczęścia, o wiele silniejszym, niż zarabianie ogromnych pieniędzy czy wygrana na loterii. Taki związek znacząco również zmniejsza podatność na lęk i depresję, a zwiększa wytrzymałość na stres i traumę. [Sue Johnson]
Terapia pary jest procesem. Warto ją podjąć, gdy chcesz poprawić Waszą relację. Także wtedy, gdy zamierzacie się rozstać lub dopuszczacie taką możliwość. Spotkania z terapeutą pomogą wypracować wizję „wspólnej przyszłości” po rozstaniu, np. jako rodziców – partnerów w wychowaniu wspólnych dzieci. Celem pracy może być obniżenie poziomu złości, pretensji i praca nad tym, abyście potrafili „normalnie ze sobą rozmawiać”, będziecie się nawzajem szanować.
Zapraszamy, niezależnie czy jesteście parą hetero, czy homoseksualną.
Z terapii pary warto skorzystać, gdy:
- macie poczucie, że wasz związek przeżywa kryzys
- jesteście ze sobą długo i macie wrażenie, że „coś się wypaliło”
- jesteście „świeżym związkiem” i chcecie nauczyć się dbać o związek
- często się wzajemnie ranicie
- wciąż powtarzacie te same rozmowy, konflikty i nie przynoszą wam one ulgi ani satysfakcji
- rozmowy między wami szybko prowadzą do eskalacji, pojawia się złość, krytyka, wzajemne obwinianie
- w waszej relacji pojawił się i zwiększa się wzajemny dystans
- często szukacie wsparcia i pocieszenia gdzieś indziej niż u partnera
- macie niesatysfakcjonujące życie seksualne i NIE jest ono spowodowane czynnikami biologicznymi jednego z was
- pragniecie naprawić niedawne lub przeszłe krzywdy i zranienia, które utrudniają wam bycie blisko (np. zdrada, utrata zaufania, poczucie opuszczenia przez partnera w ważnym momencie)
- doświadczacie kryzysu związanego ze wspólnym zamieszkaniem, ślubem, narodzinami dziecka, opuszczeniem domu przez dzieci, chorobą, śmiercią członka rodziny.
Terapia pary nie jest dla Was, jeśli
- jeden lub dwoje partnerów nie jest zmotywowane do terapii
- w związku ma miejsce przemoc fizyczna lub psychiczna
- u jednego lub dwojga partnerów występują choroby psychiczne, uzależnienia lub szkodliwe nadużywanie alkoholu / substancji psychoaktywnych
- jedno z partnerów ma romans
- w relacji utrzymywane są tajemnice lub tematy tabu
- występują nasilone zaburzenia emocjonalne
- występuje wrogość partnerów połączona z pogardą, ironią i sarkazmem
- konflikty w związku mają długą historię i dotyczą bezkompromisowych postaw w odniesieniu do wyznania, światopoglądu, tradycji, czy obyczajów
- jedno z partnerów podjęło decyzję o rozstaniu i zakończeniu związku
Od 18 roku życia do 110
Przychodzisz po pomoc, chcesz żeby Twój związek lepiej funkcjonował. Masz opowiedzieć obcej osobie o trudnych sprawach. Na początku obawiasz się, może wstydzisz, czujesz niepokój? To naturalne. Większość tak ma ☺.
Zatem jak to będzie wyglądać?
Pierwsze sesje to jeszcze nie terapia – to spotkania konsultacyjne.
Pierwsze spotkanie ma na celu nasze poznanie się. Terapeuta zapyta każdego z Was o przyczyny podjęcia terapii, krótką historię Waszego związku oraz o oczekiwania.
Na kolejne dwa spotkania terapeuta zaprosi Was indywidualnie. Ważne! Na tym spotkaniu nie wolno Ci obgadywać partnera. Rozmawiać będziemy o Tobie – o Twojej rodzinie pochodzenia, historii poprzednich związków, o tym w czym sobie dobrze radzisz, a w czym Ci trudno.
Pierwsze spotkania dały Wam okazję do poznania terapeuty, sprawdzenia jak czujecie się w kontakcie z nim, czy postrzegacie go jako osobę, która może Wam pomóc, czy decydujecie się na wspólną pracę z tą właśnie osobą. Jeśli tak, to terapeuta zaprosi Was na kolejne – 4 spotkanie – 2 wspólne. To moment na decyzję o podjęciu lub rezygnacji z terapii. Terapeuta już lepiej zna każdego z Was i Wasz związek. To moment, w którym terapeuta może wskazać innego specjalistę lub zarekomendować indywidualną psychoterapię każdego z Was. Może też odmówić prowadzenia terapii, jeśli istnieją przeciwwskazania do niej. Jeśli zdecydujemy się na wspólną pracę, będzie to moment na określenie celu – CEL musi być wspólny dla obojga partnerów, nie może być w nim żądania zmiany drugiej osoby. To także czas na podpisanie kontraktu psychoterapeutycznego (jeśli zdecydujesz się na wizytę zapoznaj się z nim w zakładce „zasady” w zakładce” informacje”). Od tego momentu rozpoczynacie terapię.
Sesje odbywają się raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie (nie rzadziej).
Specjaliści w tej dziedzinie
Eliza Wolańczyk
twórczyni i mózg Perspektywy, psychoterapeuta, coach