Wojciech Kałuża
W Perspektywie jest specjalistą od problemów młodzieży- prowadzi doradztwo zawodowe oraz wsparcie psychologiczno – pedagogiczne.
Moje doświadczenie zawodowe to ponad dwudziestoletnia praca w placówkach oświatowych na różnym etapie kształcenia. Jako pedagog szkolny zajmuje się szeroko pojętą pomocą psychologiczno – pedagogiczną oferowaną dzieciom i młodzieży wymagającej opieki i wskazania właściwych form zachowania w sytuacjach kryzysu emocjonalnego. W spektrum mojego zainteresowania są osoby niedostosowane społecznie, stygmatyzowane i dyskryminowane, mające kłopoty komunikacyjne z grupą rówieśniczą, czy najbliższą rodziną. Staram się być zawsze blisko uczniów, u których widoczne są zachowania o charakterze depresyjnym, przejawiających zaburzenia lękowe, zaniżających poczucie własnej wartości i pewności siebie. Nieustanny kontakt z młodzieżą pozwala mi poznawać ich zwyczaje, obserwować charakterystyczne zachowania i dostrzegać to, czego osoby dorosłe nie zawsze zobaczą – mianowicie drugiego CZŁOWIEKA, ze swoimi potrzebami, radościami, smutkami, zwycięstwami, błędami, odwagą i lękiem. Młodzież, z którą współpracuję przez szereg lat dobrze wie, że drzwi mojego gabinetu są zawsze dla niej otwarte. Często korzystają z tego ci, którzy szukają zrozumienia, czują się samotni, a ich życie przesłania mrok.
Kluczowe w mojej edukacji :
- Pedagogika opiekuńczo – wychowawcza – Studia na Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi
- Psychologiczne wsparcie dzieci i młodzieży – Studia w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu
- Diagnoza i terapia pedagogiczna – Studia na Uczelni Nauk Społecznych w Łodzi
- Doradztwo zawodowe – Studia na Uniwersytecie Zielonogórskim
- Mediator szkolny i Edukator mediacji rówieśniczej – certyfikat Gdańskiego Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej
- Filologia polska – studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Praca z dzieckiem dyslektycznym – Kurs kwalifikacyjny w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu
- Egzaminator w zakresie egzaminu maturalnego i egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego – Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu.
W pracy zawodowej i życiu osobistym kieruję się zasadą otwartości, empatii oraz wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Staram się walczyć z wszechobecną obojętnością i ostracyzmem, wracam do naturalnej formy komunikacji poprzez rozmowę twarzą w twarz, a nie przy pomocy komunikatorów i portali internetowych. Pokazuję młodzieży świat w realu, a nie w wirtualnej rzeczywistości.
Prywatnie jestem też miłośnikiem dobrego kina i bywalcem festiwali filmowych.