Mindfulness dla dzieci Ostrów Wielkopolski
Mindfulness to inaczej trening uważności. Polega on na świadomym kierowaniu swojej uwagi na to, czego się doznaje w danej chwili. Zarówno tego, co nas otacza, czyli przedmiotów, przyrody i innych ludzi, jak i tego, co dzieje się w nas samych, czyli odczuć z ciała, myśli czy emocji. To zatrzymanie się tutaj. Niby tak zwyczajne, a niestety tak rzadkie we współczesnym, zaganianym świecie.
Dzieci z natury są ciekawe świata i uważne. Uwielbiają doświadczać otoczenia powoli i wszystkimi zmysłami. Szybko jednak uczą się, że pospiech daje więcej nagród. Często słyszą: Jak szybko zjesz-pójdziesz się pobawić, jak odrobisz lekcje – dostaniesz tablet. Dlatego bardziej opłaca im się spieszyć. Jest więcej bodźców, otoczenie zmienia się błyskawicznie, jest głośno i kolorowo, a do tego większość osób wokół nich również działa w przyspieszonym trybie. Zatem dzieci płynnie dopasowują się do funkcjonowania w biegu i coraz rzadziej zatrzymują się z zachwytem nad kamykiem leżącym na drodze i niestety coraz rzadziej rozumieją emocje, które się w nich pojawiają. Do tego dochodzi kolorowy smartfon, tablet, komputer czy telewizor i dziecko nie umie wyrwać się z pętli pośpiechu we wszystkim.
Efektem przebodźcowania naszych maluchów jest często ich rozkojarzenie i nerwowość.
Na zajęciach mindfulness dzieci bardzo chętnie angażują się w proponowane ćwiczenia, każdy z nas lubi na chwilę odpłynąć, wyłączyć się i pobyć samemu z sobą. Dzieci trzeba tego nauczyć. Szybko zauważą, że obserwacja oddechu umożliwia ciekawe spędzenie czasu, nauczą się technik radzenia sobie z nadmiarem emocji, złością, wybuchem gniewu. Na zajęciach dzieci uczą się innych niż dotychczas reakcji na stres.

Małgorzata Bogaczyk
Z wykształcenia jestem nauczycielem, z zamiłowania trenerem i praktykiem technik relaksacyjnych oraz światłoterapii. Od lat interesuję się budową i funkcjonowaniem mózgu.
Stale podnoszę swoje kompetencje, uczestnicząc w szkoleniach, seminariach i wykładach. Interesuje się psychologią oraz szeroko rozumianą odnową biologiczną.
Prowadzę szkolenia dotyczące redukcji stresu wraz z praktycznymi metodami technik relaksacyjnych. Dostrzegam i pomagam zauważyć aspekt EKO czyli sferę natury i ekosystemu. Stawiam na naturalne produkty do pielęgnacji. Prywatnie jestem zakochana w olejkach eterycznych, propaguje techniki aromaterapii zaobserwowane na Indonezyjskiej wyspie Bali.
Wyjątkowo rozwinięte zdolności interpersonalne sprawiają, że w kontakcie z innymi wykazuje ciepło, akceptację i empatię.
Przeprowadzam diagnozę QEEG, prowadzę zajęcia mindfulness dla dzieci i dorosłych.
jedno spotkanie 60 zł
Płatność odbywa się w miesięcznych ratach. Nie ma możliwości płatności za pojedyncze zajęcia.
Zapisując dwoje dzieci otrzymujesz 10 % zniżki, troje – 20 % zniżki.
– umiejętność koncentracji uwagi
– lepszą zdolność radzenia sobie z negatywnymi emocjami, napięciem, frustracją
– spadek dolegliwości takich, jak: zmęczenie, choroby, niepokój i bezsenność
– wzrost poziomu energii i odczuwania radości
– polepszenie relacji z innymi dziećmi i rodzicami
Zajęcia odbywają się jeden raz w tygodniu (50 minut). Minimalny czas udziału dziecka to miesiąc, jednak rezultaty często widoczne są po kilku miesiącach treningów. Grupa składa się z 5-8 dzieci, tak, aby każde dziecko w jednakowym stopniu korzystało z zajęć.
Uważność to nie jest pigułka na problemy z dzieckiem, to sposób życia, który warto wdrażać w całej rodzinie – wtedy też daje najwspanialsze efekty. To my, rodzice, jesteśmy najlepszymi i najskuteczniejszymi nauczycielami naszych dzieci. Jeśli potrafimy radzić sobie z emocjami, dbać o siebie i odpoczywać, być w autentycznym kontakcie z naszymi bliskimi, doceniać pojedyncze chwile w życiu, zatrzymać się czasami, wyłączyć wszelkie przeszkadzajki i usiąść obok naszego dziecka, by wejść z uwagą do jego świata, to także ono będzie się tego od nas uczyć.
Treningi są niezwykle skuteczne, pomagają naszym maluchom zrozumieć, że uczucia są nam potrzebne. One informują nas o tym, co lubimy, a czego nie, gdzie są nasze granice, jak lubimy spędzać czas i co robić, aby odczuwać wszystkie emocje i się tego nie bać. Dlatego współpraca rodziców jest kluczowym elementem całego procesu.
Badania pokazują, że praktyka uważności może pomóc zredukować stres i obniżyć niepokój oraz wzmocnić odporność i regulację emocjonalną, zarówno u dorosłych, jak i dzieci.
W trakcie treningu dzieci uczą się:
– skupiać uwagę na danej aktywności czy przedmiocie, przenosić uwagę i zauważać rozproszenie – to przecież podstawa koncentracji,
– uspokajać umysł i ciało,
– obserwować, nazywać oraz rozumieć swoje emocje oraz procesy myślowe. Dawać im przestrzeń
i akceptować, na tyle, aby nie dać im się ponieść ani nie wypierać. To przynosi spokój, równowagę i zaufanie do siebie,
– być obecnym tu i teraz, nawet w obliczu nadchodzącego ekscytującego wydarzenia, przyjemnego lub nieprzyjemnego. To uczy dzieci pozostawiania w teraźniejszości,
– pewności siebie, dzięki świadomości stale pojawiających się osądów. To uczy dzieci, że nie są tym, co myślą czy czują,
– rozwijać życzliwość wobec siebie i innych. To prowadzi do łagodności, ograniczenia przemocy i rozwoju akceptacji oraz tolerancji.
Udział dziecka w zajęciach poprzedzony jest spotkaniem z rodzicem, na który poznaje On zasady uczestnictwa, omawia z trenerem ewentualne wątpliwości. Na pierwszym zebraniu ustalamy też stały termin zajęć dopasowany do całej grupy. Płatność następuje za miesiąc z góry, nieusprawiedliwiona nieobecność dziecka nie zwalnia z opłaty. W przypadku choroby dziecka – rodzic powinien poinformować naszą placówkę na minimum 4 godziny przed spotkaniem.
Zadzwoń i zapisz dziecko na zajęcia
tel: 783 031 083