Doradztwo zawodowe dla młodzieży
Jaki zawód chcesz wykonywać? Do jakiej szkoły pójdziesz? Na jakie studia się wybierasz? Chcesz uczyć się stacjonarnie – w innym mieście, czy tu blisko, a może zaocznie, wieczorowo lub on-line. te pytania są dla Ciebie trudne. Po prostu nie wiesz. To normalne – wielu młodych dorosłych nie ma pojęcia co będą robić w przyszłości, albo ma kilka pomysłów i waha się pomiędzy nimi. Sprawę utrudnia fakt, że przy szybkich zmianach (w dzieciństwie Twoich rodziców nie było, np. zawodów zajmujących się social mediami, bo nie było social mediów, a ciut wcześniej nawet Internetu – naprawdę ☺). Doradca zawodowy nie wybierze za Ciebie, jednak wspólnie pomoże Ci odkryć Twoje talenty, zainteresowania. Porozmawiacie o tym, jak w praktyce wygląda praca w poszczególnych zawodach. Przyjrzycie się szkołom, uczelniom. Jeśli na samą myśl o podjęciu pracy ogarnia Cię stres, doradca pomoże Ci zmniejszyć jego siłę.
- kończysz szkołę podstawową i nie wiesz jaką szkołę dalej wybrać,
- kończysz szkołę średnią i potrzebujesz pomocy przy wyborze studiów lub innej formy kształcenia
- chcesz poznać swoje mocne strony, talenty, zainteresowania oraz predyspozycje zawodowe
- potrzebujesz, żeby specjalista pomógł Ci w definiowaniu celów zawodowych, które będą odpowiadać Twoim predyspozycjom i aspiracjom,
- potrzebujesz wzmocnienia motywacji do kontynuacji nauki lub rozpoczęcia pracy
Od 14 roku życia. Jeśli nie masz jeszcze ukończonych 18 lat, na pierwsze spotkanie przyjdź z rodzicem/opiekunem prawnym.
Wspólnie z doradcą określicie częstotliwość spotkań – zazwyczaj raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie.
Od 3 do kilkunastu sesji. Zazwyczaj jest to 3-6 sesji.
Na pierwszej sesji doradca będzie chciał poznać Ciebie – Twoje zainteresowania, umiejętności i aspiracje. Jeśli taka potrzeba doradca przeprowadzi z Tobą zainteresowań zawodowych i umiejętności, aby lepiej zrozumieć predyspozycje ucznia. Następnie, na kolejnym spotkaniu, omówi wyniki testów, wskazując na możliwe kierunki kariery i edukacji. Wspólnie opracujecie plan działania, który może obejmować wybór szkół, uczelni, kursów, praktyk zawodowych, czy stażu.
Specjaliści w tej dziedzinie
Wojciech Kałuża
pedagog, doradca zawodowy, ukończył studia podyplomowe – psychologiczne wsparcie dzieci i młodzieży