Diagnoza i terapia Metodą Warnkego
Około 15 procent dzieci w wieku szkolnym zmaga się z trudnościami z nauką. Twoje dziecko należy do nich – robi błędy ortograficzne, nie potrafi czytać ze zrozumieniem. A może sam chcesz popracować nad koncentracją lub ktoś z Twoich bliskich – może rodzic, babcia, dziadek jest po udarze, albo cierpi na demencję, a Ty chcesz mu pomóc, by jak najdłużej był sprawny.
Coś Ci opowiem, wcale nie tak dawno, aczkolwiek w ubiegłym wieku, znany niemiecki neurolog i psychiatra badał w czym tkwi problem, u dzieci które mają trudności w nauce. Pod naukowe szkiełko i oko wziął funkcjonowanie mózgu. Tak powstała Metoda Warnkego. Informacje o jej skuteczności dotarły do Perspektywy, postanowiliśmy zakupić sprzęt. Po czym nasza terapeutka Agnieszka Weigt pojechała na szkolenie – od tej pory diagnozuje, prowadzi terapię tą metodą, a jej pacjenci i ich rodzice nie mogą się nachwalić efektów. Jeśli chcesz zapisać siebie lub swoje dziecko albo innego członka rodziny – pospiesz się, terapia ta cieszy się u nas dużym zainteresowaniem
Dzieci, z takimi problemami jak:
- trudności w nauce czytania i pisania,
- ryzyko dysleksji rozwojowej,
- diagnoza dysleksji rozwojowej,
- zaburzenia przetwarzania słuchowego (APD),
- trudności w lateralizacji,
- mających trudności w różnicowaniu głosek o podobnym brzmieniu,
- wykazują zaburzenia analizy i syntezy słuchowej i wzrokowej wyrazów,
- dla dzieci, które nie lubią czytać, a przy pierwszych próbach czytania przekręcają wyrazy, pomijają, dopowiadają, zgadują,
- nie czytają ze zrozumieniem,
- piszą niestarannie, popełniają błędy przy przepisywaniu, mylą litery, opuszczają, dodają, przestawiają,
- wykazują trudności z utrzymaniem pisma w liniaturze zeszytu,
- piszą z błędami, chociaż znają zasady ortograficzne,
- mają problemy z zapamiętywaniem (także zapamiętywaniem sekwencyjnym): tabliczką mnożenia, nauką wierszy, ciągów słownych itp.,
- cechuje je wolne tempo pracy,
- mających problemy logopedyczne (np. problemy z wymową),
- jąkanie się.
Dorośli, w tym seniorzy, z takimi problemami jak:
- zaburzenia koncentracji uwagi,
- diagnoza dysleksji rozwojowej,
- zaburzenia przetwarzania słuchowego (APD),
- nie czytają ze zrozumieniem,
- piszą niestarannie, popełniają błędy przy przepisywaniu, mylą litery, opuszczają, dodają, przestawiają,
- piszą z błędami, chociaż znają zasady ortograficzne,
- mających problemy logopedyczne (np. problemy z wymową),
- jąkanie się,
- uszkodzenia mózgu, np. po udarze,
- w celu opóźnienia procesów demencyjnych i problemów ze słuchem.
Od 5 do 110 roku życia
Spotkania odbywają się raz w tygodniu. Sesje trwają 50 minut.
Liczba sesji potrzebnych do zakończenia terapii metodą Warnkego jest ustalana indywidualnie przez terapeutę na podstawie oceny i potrzeb dziecka oraz postępów w trakcie terapii. Zazwyczaj jest to minimum 20 sesji.
Na pierwszym spotkaniu przeprowadzamy diagnozę aby jak najlepiej dopasować dla Ciebie program terapie. Diagnoza składa się z 14 kroków. Każde z zadań bada inną kompetencję z zakresu percepcji wzrokowej, słuchowej oraz motoryki. Tak praktycznie – to założysz słuchawki, terapeuta poprosi Cię o słuchanie i odpowiadanie na pytania. Dane uzyskiwane w procesie diagnostycznym porównywa są do standardowych danych dotyczących Twoich rówieśników, dzięki czemu dowiecie się, z czym sobie świetnie radzisz, a co może być przyczyną Twoich trudności i co za tym idzie, nad czym będziecie pilnie pracować na kolejnych spotkaniach.
Kolejne spotkania to już ćwiczenia – głównie w tym dużych słuchawkach. Żeby nie było nudno, terapeuta będzie miał, za każdym razem, jakieś fajne – ekstra zadanie lub zabawę.
Potem zaczną się Ciebie pytać w szkole lub znajomi, co robisz, że tak świetnie sobie radzisz. Uwaga, nic nie dzieje się bez pracy. Mimo to WARTO ☺
Przez cały czas trwania terapii rodzic zobowiązany jest być w kontakcie z terapeutą prowadzącym.
Nasi specjaliści mają dużą wiedzę, są zaangażowani w pracę. Jednak bez dobrej współpracy trudno jest pomóc – „samo się nie zrobi”.
Czekając na dziecko możesz zadbać o swój wygląd i zdrowie korzystając z promocyjnej oferty na tlenoterapię specjalnie dla opiekunów i osób towarzyszących naszych pacjentów.
Specjaliści w tej dziedzinie
Agnieszka Weigt
pedagog