Spadek nastroju

Na przełomie jesieni i zimy większość z nas doświadcza sezonowego spadku nastroju. Zdarzają się wtedy dni kiedy jesteśmy senni, apatyczni, drażliwi, brak nam energii. Dla części osób jest to tylko kilka dni o osłabionym nastroju. Zdarza się jednak, że nasz chandra przeradza się w sezonowe zaburzenie efektywne.

Słońce to źródło życia i energii. Jego brak powoduje zaburzenia podstawowych procesów fizjologicznych u człowieka. Jesienią i zimą, gdy niedostatek światła słonecznego jest szczególnie dotkliwy u wielu ludzi pojawiają się objawy sezonowej depresji (po angielski SAD, czyli Seasonal  Affective Disorder). Depresja sezonowa dotyka co osiemnastego dorosłego człowieka, a dwie trzecie dotkniętych chorobą nawet nie wie co im dolega.

Depresję sezonową wywołuje brak światła słonecznego we wczesnych godzinach porannych.. Jego niedostatek powoduje zakłócanie cyklu snu i rytmu wydzielania hormonów. Zmienia się też stężenie serotoniny w naszym mózgu, która odpowiada za kontrolę nastroju.

Skuteczną metodą leczenia sezonowego zaburzenia afektywnego jest fototerapia, czyli uzupełnienie deficytu światła słonecznego za pomocą odpowiedniej lampy zapewniającej światło w określonym natężeniu.

Najczęstsze objawy sezonowych zaburzeń afektywnych  to:

- smutek, lęk, drażliwość

- kłopoty z koncentracją

- wahania nastroju

- brak motywacji do działania

- apatia, poczucie beznadziei

- utrata zainteresowań, zobojętnienie

- nadmierny apetyt – zwłaszcza na słodycze

- nadmierna senność

Niezależnie od tego, czy cierpisz na spadki nastroju czy na sezonowe zaburzenie efektywne  terapia światłem jest najlepszym środkiem leczniczym oraz zapobiegawczym.

Wskazana jest również wizyta u psychoterapeuty, który pomoże określić rodzaj zaburzenia i dostosować odpowiednią terapię.

Zalecany czas naświetlania to 30 minut.