Psychoterapia

Psychoterapia to metoda LECZENIA, polegająca na świadomym, celowym i programowym oddziaływaniu w celu usunięcia lub zmniejszenia zaburzeń w funkcjonowaniu psychicznym, somatycznym i społecznym.

W pracy psychoterapeutycznej pracujemy, m.in. nad rozwiązaniem wewnętrznych konfliktów, usunięciem objawów, zmianą nieprzystosowawczych myśli, przekonań, nad emocjami, zachowaniami, relacjami klienta ze sobą i innymi osobami.

Terapię poprzedza konsultacja.

Proponowane formy psychoterapii:

Ten rodzaj psychoterapii polecamy, gdy:
– jesteś w kryzysie
– nie radzisz sobie z emocjami
– przeżywasz żałobę
– rozstałaś (rozstałeś) się z partnerem
– nie akceptujesz siebie
– towarzyszy ci lęk
– nie masz chęci do życia
– wchodzisz w powtarzalne, niedobre dla Ciebie relacje
– chcesz uporządkować swoje myśli, emocje
– pragniesz lepiej rozumieć siebie.

Cierpisz na:
– zaburzenia odżywiania
– depresję lub miewasz epizody depresyjne
– stany lękowe.

Polecamy, gdy:
– przechodzicie kryzys
– doświadczacie zdrady
– macie problem z komunikacją, zrozumieniem swoich potrzeb
– czujecie oboje (bądź jedno z Was) wypalenie się w związku
– czas na decyzję – rozstać się, czy naprawiać związek
– chcecie odbudować uczucie, które Was połączyło
– pragniecie poprawić jakość wspólnego życia.

Na terapię można zgłosić się bez ograniczenia wiekowego, bez zględu na staż bycia w związku czy orientację.

Czego dotyczy pierwsze spotkanie (konsultacja)?

Pierwsze spotkanie ma formę konsultacji. Przedstawiasz mi swój problem, zadaję pytania, które pomogą mi dowiedzieć się  z czym przychodzisz i w jaki sposób mogę Ci pomóc. Są to pytania dotyczące Twojej sytuacji życiowej, relacji oraz tego czego oczekujesz od naszej pracy. Bywa, że pytam o sprawy, które są pozornie niezwiązane z tym, z czym przychodzisz. Zaufaj – to ma sens, choć z początku może się wydawać niezrozumiałe. Jeśli jest to spotkanie rodziny lub pary ważne, żeby każdy opowiedział w jaki sposób widzi swój problem. Pod koniec sesji ustalamy, czy spotkamy się ponownie. Bywa tak, że w temacie z którym przychodzisz może pomóc Ci inny specjalista. Może być tak, że sam postanowisz poszukać pomocy gdzie indziej. Jeśli zdecydujemy się na współpracę ustalamy zasady, których będziemy przestrzegać i temat, nad którym będziemy pracować.

Kolejne sesje (zasady działania)

Kolejne spotkania to rozmowy o Twoich sprawach – czasami eksperymentujemy, innym razem analizujemy przyczyny Twoich problemów. Szukamy rozwiązań. Nigdy nie doradzam, nie mówię co masz robić. Po prostu tego nie wiem, bo to Twoje życie i Ty dokonujesz, najlepszych dla siebie wyborów. Nie oceniam też Ciebie – ani Twoich bliskich. Niekiedy tłumaczę możliwe przyczyny Twoich zachowań, myśli, emocji. Wszystko po to, byś był coraz bliżej celu. Spotkania kończymy zadaniami domowymi, abyś miał możliwość próbowania nowych zachowań. Każda sesja z każdą osobą jest inna – podążam za Twoimi potrzebami, dbając o prawidłowy przebieg procesu.

Jak często odbywają się spotkania i jak długo trwa terapia?

Sesja trwa 50 minut. Zazwyczaj spotkania odbywają się raz w tygodniu.

Długość terapii zależy w dużym stopniu od problemu, nad którym się pracuje i zaangażowania osoby. Zazwyczaj od kilku miesięcy do roku. W niektórych przypadkach czas ten może się wydłużyć. Wszystko zależy od tego na co się umówimy.

By osiągnąć klinicznie istotną poprawę stanu, 75% osób potrzebuje około 50 sesji. Połowa pacjentów uzyska poprawę po 15-20 sesjach psychoterapii (Lambert, 2013). W trakcie psychoterapii zauważa się zmniejszenie nasilenia objawów oraz poprawę dobrostanu. Osoby nabywają nową wiedzę oraz nowe umiejętności, stąd też często można odnotować poprawę stanu pacjenta następującą już po zakończeniu procesu psychoterapeutycznego.”

Polska Rada Psychoterapii „Psychoterapia vademecum”

Kiedy zauważysz efekty działań?

Zmieniamy się powoli. Po 15 – 20 sesjach większość ludzi widzi znaczącą poprawę. Czasem żeby mogło się polepszyć, najpierw się musi pogorszyć. Dzieje się tak, bo odsłaniają się te rzeczy, które są trudne i których próbujemy unikać. Więc nie zawsze jesteśmy zachwyceni konfrontując się z nimi. W tej dalszej części psychoterapii częściej możemy czuć, że zbieramy owoce tego co początkowo było trudne.

Zasady obowiązujące podczas spotkań

Czas trwania sesji i koszt:

  • indywidualne – 50 minut, 140 zł. (pierwsza sesja 150 zł),
  • par – 60 minut, 150 zł.

Sesje odbywają się raz w tygodniu

Sesje są całkowicie poufne, z wyjątkami:

  • kiedy prawo obliguje do zawieszenia zasad poufności,
  • istnieje zagrożenie życia lub zdrowia.

Obowiązuje nas zasada szczerości –  dzięki temu mogę Ci pomóc.

Klient zobowiązany jest do poinformowania psychoterapeuty o zamiarze zakończenia terapii przynajmniej na sesji poprzedzającej ostatnie spotkanie, aby terapeuta mógł zakończyć i podsumować proces.

W przypadku, gdy Klient zamierza odwołać spotkanie, zobowiązuje się powiadomić o tym najpóźniej 24 godziny przed planowaną sesją.

W sytuacji nie stawienia się klienta na wizytę w zaplanowanym terminie lub odwołania wizyty w przeciągu 24 godzin od planowanego spotkania, ponosi on połowę kosztu sesji.

Odwołanie sesji telefoniczne lub sms nr 783 031 083.

 

 W przypadku spóźnienia się Klienta na sesję czas spotkania NIE ULEGA przedłużeniu.

Nie zapisuję leków. Jeśli jesteś na lekach koniecznie powiedz o tym na naszym pierwszym spotkaniu. Decyzję o stosowaniu leków podejmuje psychiatra i to one jest odpowiedzialny za przypisywanie recept – psychoterapia to nie metody farmakologiczne, ale pomoc w znalezieniu odpowiedniej drogi poprzez rozmowę.

Prowadząca

mgr Eliza Wolańczyk
Prowadzę psychoterapię indywidualną, psychoterapię par (przez co rozumiem dowolną relację dwóch osób), psychoterapię młodzieży, psychoterapię przez Skype, coaching i doradztwo zawodowe.
Mówi się, że „praca nad sobą to jedyna pewna robota w życiu”. Lubię tę pracę, zarówno nad sobą, jak i towarzyszenie innym w ich budowaniu lepszego życia. Rozwój osobisty towarzyszy mi przez całe życie – prywatne i zawodowe. Znam, cienie i blaski terapii – zarówno od strony terapeuty, jak i mając za sobą drogę własnej psychoterapii. Jestem pewna, że to najlepsza inwestycja, jaką można poczynić.
Więcej – Eliza Wolańczyk, psychoterapeutka

Oferta przypadła Ci do gustu?

Zadzwoń i umów się na wizytę 783 031 083