Coaching

Jesteś osobą mądrą i kreatywną. Masz w sobie wszystko, co jest Ci potrzebne, by realizować marzenia. Możesz osiągać swoje cele, radzić sobie z problemami – to główne założenie coachingu.

Czy tylko założenie?

Przypomnij sobie sytuację, gdy bardzo chciałeś coś osiągnąć. Było to dla Ciebie tak ważne, że włożyłeś w to całego siebie.  Odniosłeś sukces!

Od tego sukcesu minęło trochę (może sporo) czasu. Przybyło Ci wiedzy i umiejętności. Teraz możesz dokonać jeszcze więcej. Co Cię powstrzymuje? Co sprawia, że utknąłeś w jakimś punkcie, że często w drodze do celu pokonują Cię Twoje słabości?

Jako coach, przez rozmowę, zadawanie pytań i proponowanie ćwiczeń, będę towarzyszyć Ci w drodze do wytyczonego przez Ciebie celu. Przyjrzysz się sobie, odkryjesz to, co w Tobie najlepsze, zajmiesz się tym, co chcesz zmienić. Wspólnie będziemy cieszyć się z Twoich sukcesów. Nauczysz się, że chcieć, to znaczy móc.

Nie ma w tym magii. Jesteś Ty i Twoje zasoby oraz moja wiedza i umiejętności. Masz w sobie wszystko, co jest Ci potrzebne, by wybrać się w podróż do realizacji swoich marzeń. Pozwól mi wspierać Cię w tej podróży.

Coaching jest jednym z najbardziej efektywnych narzędzi osobistego rozwoju. To rodzaj wspierania człowieka w realizacji jego celów podczas indywidualnych spotkań i rozmów z Klientem. To moment zatrzymania się i refleksji nad własnym działaniem.

Coach pomaga w omijaniu osobistych barier i ograniczeń. Koncentruje się na wypracowywaniu rozwiązań i sposobów działania. Jest przekonany, że jego Klient ma w sobie niezbędny potencjał, aby odpowiedzieć na własne pytania, rozwiązać swoje problemy i dojść tam, dokąd zmierza.

W odróżnieniu od doradztwa i psychoterapii koncentruje się na przyszłości, zasobach, możliwościach i kierunkach działania.

 • osiągniesz satysfakcjonujące rezultaty i cele (przede wszystkim te, które wcześniej wydawały Ci się trudne do osiągnięcia)
 • poprawi się Twoja jakość życia
 • będziesz efektywnie korzystać ze swoich umiejętności
 • zredukujesz swój poziom stresu
 • podniesie się Twoja samoocena
 • będziesz osobą świadomą siebie
 • poznasz, co jest dla Ciebie ważne, jakie wartości decydują o Twoich życiowych wyborach
 • nauczysz się patrzenia na sytuacje z różnych perspektyw
 • Coaching jest inwestycją w rozwój organizacji.
 • podnosi efektywność pracy
 • pomaga wprowadzać zmiany w organizacji
 • pozwala wdrażać pożądane umiejętności coachowanych pracowników
 • motywuje coachowanego do lepszej pracy
 • przyczynia się do zwiększenia zysków firmy

EFEKTYWNOŚĆ COACHINGU:

Wyniki badania przeprowadzonego przez PricewaterhouseCoopers pokazują, że klienci coachingu wskazali poprawę w następujących obszarach:

86% firm, które dokonały analizy wyników, deklaruje przynajmniej zwrot z inwestycji, prawie co piąta firma osiągnęła 50-krotny zwrot z inwestycji, średnio firmy zanotowały 7-krotny zwrot z inwestycji.

pewność siebie - 80%
Związki - 73%
Kompetencje komunikacyjne - 72%
Kompetencje interpersonalne - 71%
Wydajność w pracy - 70%
Równowaga życia zawodowego i osobistego - 67%
Zdrowie, dobre samopoczucie - 63%
Rozwój życia zawodowego, nowe możliwości zawodowe - 62%
Organizacja życia osobistego - 61%
Zarządzanie firmą - 61%
zarządzanie czasem - 57%
Efektywność zespołów - 51%

OPINIE KLIENTÓW

Poprosiłam moich Klientów by napisali, czym jest dla nich coaching?

Coaching jest… otwieraczem do konserw. Często mamy w sobie taką zaspawaną puszkę – czegoś chcemy, a sami nie do końca wiemy czego. Szukamy na zewnątrz, stroimy się w szatki, stosujemy psychotechniki i manipulacje. A po prostu potrzebny jest otwieracz do wewnętrznej puszki. Jak się okazuje, to co znajdujemy w sobie, to wszystko czego potrzebujemy. Mantruje od jakiegoś czasu „wszystko czego potrzebuję jest we mnie”. Z drugiej strony coaching to takie paliwo premium – coś lepszego, niż zwykle lejesz do baku, dzięki czemu silnik lepiej działa.
- Małgorzata Aleksandrzak,
Pozornie jest tylko rozmową, czasami wykonaniem ćwiczenia. Tak naprawdę z jednej strony to ciężka praca, z drugiej zabawa. To takie spotkania z sobą, zobaczenie jak wiele można dokonać. Tylko trzeba chcieć. Odkąd zacząłem sesje z Elizą zrozumiałem, że wszelkie „nie mogę”, to tylko wymówki. Na początku byłem sceptycznie nastawiony, miałem tylko zobaczyć na czym polega ta metoda – teraz mogę powiedzieć, że wiele zmieniłem na lepsze.
- Paweł Wojciechowski,
Coaching to dla mnie taki rodzaj trampoliny pozwalający wzbić się wyżej, widzieć więcej i wzmocnić mięśnie, tak aby kolejny skok był wyższy od poprzedniego. Dzięki sesjom coachingowym dużo zmieniłam w swoim życiu, posunęłam się do przodu, zobaczyłam, że mogę właściwie wszystko i co więcej sama znajduję sposób na osiągnięcie tego. Widzę też, że to co wyznaczam sobie do zrobienia jest proste i jakby od zawsze wiedziałam, że mogę to zrobić, ale nigdy tego nie robiłam. Dopiero sesje coachingowe uruchomiły we mnie proces pracy i wykonywania zadań, które podpowiada mi moja intuicja, czy moja wewnętrzna mądrość.
- Iwona Hartwig,
Coaching dla mnie jest jak bajka na dobranoc. Wybór wieczornej opowieści pada na tę, która jest ciekawa i ma dobre zakończenie. Podobnie jest z coachingiem. Ludzie przychodzą do coacha ze swoją niepowtarzalną opowieścią, która nie zawsze jest pozytywna. Ale na szczęście podobnie jak w bajkach dobrze się kończy. Dzięki coachingowi właśnie. Coaching jest dla mnie jak worek z prezentami. Każdy prezent jest inny i każdy pięknie opakowany. A ciekawość: cóż takiego jest w środku? - jest ogromna i miła. Podobnie jest z coachingiem. Masz nieskończenie wiele możliwości do wyboru. Cokolwiek zdecydujesz na pewno się przyda i wniesie coś nowego do Twojego życia. Każdy wybór niesie wielkie odkrycie, tak jak prezent pod choinkę.
- Hanna Caplewska,
Coaching to dla mnie wędrówka do wnętrza siebie w poszukiwaniu tego co najlepsze. Coach jest dla mnie przewodnikiem, który wskazuje odpowiedni kierunek. Dzięki coachingowi już nie zatrzymuje się, gdy napotkam kamień na swojej drodze.
- Roma Błaszczyk,
Moje pierwsze spotkanie z Elizą miało miejsce kilka lat temu i było początkiem niesamowitej podróży ... w głąb siebie! W intymnej, przyjaznej atmosferze, krok po kroku, rozsupływałyśmy to, co w mojej głowie urosło już do rozmiarów węzła gordyjskiego. Nie było to proste zadanie - czasem wręcz bolało, jednak zawsze czułam się bezpiecznie mając Elizę, jako towarzysza mojej wędrówki. Nie tylko udało mi się rozwiązać problem, z którym do Niej przyszłam, ale też poznałam lepiej siebie. Dzięki Jej wskazówkom, zaczęłam stawiać pytania o swoje życie, o ludzi w nim obecnych i o szczęście. Dzięki coachingowi, podniosłam jakość swojego życia!
- Joanna,
Spotkania z panią Elizą dały mi przede wszystkim solidny grunt pod decyzję o zmianie pracy. Wspólne rozmowy i ćwiczenia pozwoliły mi odkryć co jest dla mnie ważne w życiu zawodowym, i na co powinienem zwrócić uwagę przy podjęciu decyzji.
- Arkadiusz,

Z CZYM DO COACHA?

Cokolwiek masz zrobić lub marzysz, żeby zrobić. Zacznij! Odwaga jest geniuszem, w którym tkwi moc i magia. Zacznij
Goethe,

Polecam Ci coaching, gdy:

 • chcesz coś w życiu zmienić
 • pragniesz zrealizować swoje marzenia
 • czujesz pustkę, nudę, nie wiesz co dalej
 • szukasz pracy, chcesz awansować lub coś zmienić w karierze zawodowej
 • prowadzisz firmę – potrzebujesz wsparcia, upewnienia się w decyzjach, sposobów na zmianę,
 • jesteś menadżerem, liderem – chcesz być lepszy lub nie radzisz sobie z zadaniami
 • dążysz do poprawy relacji z innymi ludźmi
 • chcesz poprawy jakości Twojego związku, bądź znalezienia partnera życiowego

A przede wszystkim, gdy:

masz cel, który chcesz osiągnąć.

 

Będę Ci towarzyszyć, wspierać Cię, pokazywać, że możesz, bowiem – jeśli mówisz, że „możesz” masz rację, jeśli mówisz, że „nie możesz” również masz rację

Lista przykładowych tematów:

 • pomysły biznesowe
 • poprawa wyników w pracy
 • zmiana pracy
 • awans zawodowy
 • rozwijanie swoich umiejętności przywódczych
 • rozwój kariery zawodowej
 • rozwój osobisty
 • relacje z innymi ludźmi (zawodowe i osobiste)
 • osiąganie balansu w życiu zawodowym i prywatnym
 • zwiększenie motywacji
 • dokonywanie zmian w różnych dziedzinach życia
 • zarządzanie czasem
 • nie radzenie sobie z emocjami

To tylko przykłady. 🙂 Na sesje coachingowe nadaje się każdy cel, jaki chcesz osiągnąć.

PRZEBIEG SESJI

Standardowa sesja trwa godzinę.

 

Na pierwszej sesji ustalamy cel, nad realizacją którego chcesz pracować oraz warunki współpracy.

 

Podczas kolejnych spotkań Ty decydujesz o czym będziemy rozmawiać, ja dbam o to, by zbliżać się do realizacji celu. Moja rola polega głównie na zadawaniu Ci pytań, czasami pozornie banalnych, niekiedy trudnych, takich, które otwierają nowe obszary Twojego myślenia. Tak rodzą się pomysły i rozwiązania problemów. Na zakończenie każdej sesji zadeklarujesz, co będziesz robił do kolejnego spotkania.

 

Czas pomiędzy sesjami to okres Twojej pracy nad celem, czyli realizacji pomysłów i postanowień podjętych na naszym spotkaniu.

 

Na ostatniej sesji podsumowujemy cykl naszych spotkań oraz to, co osiągnąłeś i zastanawiamy się, jakie zachowania wprowadzić w życie, aby utrzymać pożądany stan.

Cykl spotkań zazwyczaj trwa pół roku. W niektórych przypadkach może się wydłużyć, bądź skrócić.

Sesje coachingowe mogą odbywać się podczas osobistych spotkań, jak również przy wykorzystaniu telefonu lub Skype’a.

HISTORIE MOICH KLIENTÓW

Kilka przykładów tematów Klientów, z którymi pracowałam. Poniższe historie cytuję za zgodą Klientów.

Beata prowadzi jednoosobową firmę. Jej problem polegał na braku umiejętności zarządzania czasem. Traciła klientów, gdyż nie dotrzymywała terminów. Całe dnie spędzała przy komputerze teoretycznie pracując. Wieczorem była tak zmęczona, że trudno było jej rozmawiać z córką i z mężem. Beata przyjrzała się swojemu postępowaniu, okazało się, że efektywnie pracuje około 2 godzin dziennie. Zastanowiła się, co jej przeszkadza. Krok po kroku nauczyła się prawidłowo planować i wykonywać zadania. Obecnie jej firma funkcjonuje znakomicie, a Beata nie tylko wykonuje prace w terminie, a także ma czas dla siebie i na nowe hobby. Niedawno Beata wróciła na sesję –pracując już nad innym wyzwaniem.

Grzegorz zgłosił się na coaching za namową żony. Stracił pracę i był załamany. Po nieudanych próbach znalezienia nowej posady zaprzestał starań. Pierwszy cel jaki ustalił było znalezienie jakiejkolwiek pracy, po trzech sesjach cel ewoluował – na założenie własnej firmy. Grzegorz przepracował swoje przekonania na temat pracy. Poszukaliśmy jego mocnych stron, talentów, umiejętności. Spotykaliśmy się przez rok. Grzegorz stał się osobą bardziej radosną, pewną siebie i jak zapewnia z przyjemnością zaczyna dzień pracy. Założył firmę i niedawno stwierdził, że strata pracy to jedna z najlepszych rzeczy jaka wydarzyła się w jego życiu.

Andrzej był osobą bardzo nerwową. Tracił kolejnych pracowników, którzy odchodzili z pracy nie mogąc wytrzymać z wybuchami szefa. Pogarszało się też jego zdrowie. Z kolei najbliższym nie potrafił okazywać pozytywnych uczuć. Krytykował i pogarszał swoje relacje z innymi. Podczas sesji pracował nad zaakceptowaniem własnych słabości, po to by akceptować słabości innych. Andrzej uczył się poznawania swoich emocji i adekwatnych reakcji na nie. Obecnie wybuchy zdarzają się rzadko. Mój klient odbył szczerą rozmowę z żoną, która zgodziła się wspierać go w pracy nad sobą. Wyznaczył swoim podwładnym konkretny zakres obowiązków, co znacznie usprawniło funkcjonowanie firmy i przyczyniło się do poprawy relacji z pracownikami. Andrzej w dalszym ciągu pracuje nad sobą. Przestał obwiniać siebie i innych.

– Chcę schudnąć 30 kilogramów- powiedziała Ewa podczas naszej pierwszej sesji. Efekt? W ciągu pół roku naszych spotkań schudła 12 kilo i przestało jej zależeć na zrzucaniu kolejnych kilogramów. Przepracowałyśmy przyczyny nadmiernego podjadania. Ewa nauczyła się akceptować siebie. Zmieniła swoje przekonanie, że tylko szczupłe osoby są atrakcyjne i szczęśliwe. Pół roku po zakończeniu naszej współpracy spotkałam Ewę na ulicy. Trudno było mi poznać osobę, którą rok wcześniej poznałam. Promieniała. Co prawda do wymarzonej figury zostało jej jeszcze ponad 10 kilogramów, jednak Ewa podkreśla, że schudnięcie już nie jest ważne. Wygląda pięknie i świetnie się czuje.

Pogodzenie się z rozstaniem z partnerem to temat, z którym często przychodzą moi klienci. Agnieszka była bardzo załamana.

Na pytanie: –Czego chcesz? Odpowiadała: – Mniej cierpieć.

Pracowałyśmy nad akceptacją tego, co się stało i samej siebie. Po roku spotkań Agnieszka nauczyła się żyć sama. Zrozumiała błędy jakie popełniła. Wybaczyła sobie i byłemu mężowi. Nie wraca do tego, co było. Zapisała się na studia. Zaczęła sama wyjeżdżać na urlop. Otwarła się na nowe znajomości. Dostrzegła pozytywy rozwodu.

Chcę znaleźć partnera życiowego, który będzie osobą odpowiednią dla mnie – stwierdziła Renata na pierwszej sesji. Zajęłyśmy się przyczynami dotychczasowych porażek w kontaktach z mężczyznami. Do tej pory Renata wiązała się z mężczyznami żonatymi, z którymi relacje skazane były na porażkę. Obecnie otwarta jest na nowe znajomości. Zmieniła sposób zachowania, myślenia o sobie i o relacjach z mężczyzną. Sesje pomogły zmienić jej podejście do życia. Docenia samotność, często się uśmiecha, stała się bardziej pewna siebie. Jak stwierdza daje sobie czas, by poznać tę właściwą osobę.

Nieadekwatne poczucie własnej wartości jest przyczyną bardzo wielu problemów. Często Klienci pracując nad realizacją celu dochodzą do wniosku, że nie lubią siebie. Wtedy warto przepracować ten temat, gdyż nieadekwatne poczucie własnej wartości jest hamulcem szczęścia.

Piotr przyszedł z pełną świadomością, iż jego problemem jest brak akceptacji siebie. Wcześniej uczęszczał do psychoterapeuty, dzięki czemu sporo zrozumiał i przepracował. Skupiliśmy się na pozytywach. Piotr zaczął podejmować wyzwania. Spojrzał na siebie z wielu perspektyw. Nauczył się docierać do swojego wnętrza. Nareszcie wiem, że można siebie lubić –stwierdził po zakończeniu cyklu 12 spotkań.

Monika ma 60 lat. Odkąd dzieci odeszły z domu często miewała spadki nastroju. Martwiła się objawami starzenia. – Moje życie nie ma sensu, przestałam się sobie podobać i być potrzebna innym – twierdziła. Zachęcona przez znajomą, która korzystała z coachingu przyszła na sesję próbną bez większej wiary w tę metodę. Już po kilku postawionych przeze mnie pytaniach Monika zaczęła odkrywać sprawy, dla których warto żyć. Podczas 6 spotkań pracowałyśmy nad przekonaniami, wartościami oraz szukaniem sensu życia. W efekcie Monika zaakceptowała upływający czas, znowu z pasją podróżuje, znalazła nowe zamiłowania, a także realizuje się w pomocy innym. Zainteresowała się rozwojem osobistym.

Renata panicznie bała się wypowiadania na forum. Miała wybór - przepracować swój lęk lub zrezygnować z awansu (nowe stanowisko bowiem wymagało wystąpień publicznych). Przeanalizowałyśmy różne opcje zachowań. Pracowałyśmy nad oswojeniem lęku, a następnie przed kamerą Renata ćwiczyła swoje wystąpienia. Nauczyła się radzić sobie ze stresem. Po kolejnych próbach wypowiadania się na forum, które moja Klientka podjęła, analizowałyśmy sukcesy i porażki. Po pół roku spotkań Renata swobodnie wygłasza przemówienia. Niedawno ponownie przyszła na sesje coachingowe, by pracować nad poprawą relacji ze swoimi pracownikami.